niedziela, 26 lutego 2012

Tagliatelle z tuńczykiem


Inspiracja z nowej książki Grzegorza Łapanowskiego "Smakuje" - bardzo polecam.

Składniki:


-makaron talgiatelle pełnoziarnisty
-250 g pomidorów koktajlowych
- pieczarki (borowiki/kurki)
-ser pleśniowy
-garść rukoli
-tuńczyk 100g
-prażone ziarna słonecznika
-starty parmezan
-oliwa
-50 g masła
-sos balsamiczny (do dekoracji)

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente przez ok 10 min. Pieczarki (lub inne grzyby) myjemy i kroimy w ciekie plastry. Roztapiamy pasło na patelni i smażymy dodając tymianek i parmezan. Odcedzony makaron przekładamy do miski, mieszamy z usmażonymi pieczarkami. Pomidory kroimy na pół, ser pleśniowy na drobne kawałki, wrzucamy do miski z makaroem i tuńczykiem, mieszamy. Ziarna słonecznika prażymy na suchej, rozgrzanej patelni i posypujemy nimi makaron. Wszystko polewamy oliwą, dodajemy rukolę i mieszamy. Nakładamy na talerz i ewentualie dekorujemy sosem balsamicznym.


sobota, 25 lutego 2012

Sandwich Nigelli


Składniki:

-2 ciabatty (ja tym razem zrobiłam ze zwykłym wiejskim chlebem ze względu na deficyt ciabatty)
-1 pomidor
-świeża bazylia
-cheddar (lub inny np zwykły ementaler albo plesniowy)
-2 łyżki majonezu
-1 łyżka sosu Worcestershire
-2 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie:

Przekrajamy ciabatty na pół, smarujemy każdą połowę majonezem i skrapiamy sosem Worcester. Kroimy pomidora w cienkie plasterki. Kładziemy ser na kanapkach, bazylię i plastry pomidora, polewamy z wierzchu oliwą. Składamy kanapki i podpiekamy na patelni grillowej przyciskając deską (chyba że posiadacie specjalny opiekacz, bo ja nie ;)) , odwracamy na drugą stronę i gotowe!
*wersja na zdjęciu zawiera również szynkę gdyż tak sobie zażyczyli ci co ja konsumowali

Crevettes club


Tosty z krewetkami i hummusem wg. mojej ulubionej Julie Andrieu.

Składniki:
-8 kromek chleba tostowego z ziarnami
-1 zielone jabłko
-50g rukoli
-8 łyżek hummusu
-1 łyżka soku z cytryny
-200g ugotowanych i obranych krewetek
-1 łyżka sosu Worcestershire
-sól, pieprz

Przygotowanie:
Krewetki marynujemy w soku z cytryny i sosie Worcestershire, solimy i pieprzymy. Jabłko obieramy, ścieramy na tarce, mieszamy z hummusem. Podpiekamy tosty, smarujemy hummusem z jabłkiem, nakładamy zamarynowane krewetki, posypujemy rukolą. Kanapki przykrywamy kolejnym tostem i przekrajamy w poprzek tworząc trójkąty.

piątek, 24 lutego 2012

Sałatka z grillowanymi kalmarami

Składniki:

-sałata mieszana
-2 tuby kalmarów mrożone
-100g suszonych pomidorów
-1 cebula czerwona
-wiórki parmezanu ok 50g
- łyżka kaparów
- 2 łyżki octu balsamicznego
- 6 łyżek oliwy z oliwek
-1 łyżka musztardy
- 2 ząbki czosnku
- sok z połowy cytryny

Przygotowanie:

Rozmrażamy kalmary, przekrajamy je na pół wzdłuż. Następnie nacinamy wewnętrzną ich stronę w kratkę, a potem w poprzek na 5 cm paski. Kalmary marynujemy w rozgniecionym czosnku, soku z cytryny i 2 łyżkach oliwy. Sałatę myjemy, rwiemy na kawałki i wsypujemy do miski. Cebule siekamy w piórka, pomidory kroimy w paski, siekamy kapary i wrzucamy do sałaty.
Rozgrzewamy patelnie grillową i smażymy na niej kalmary, do momentu aż utworzą się z nich poskręcane rurki. Kalmary wykładamy na sałatę, posypujemy parmezanem. W misce robimy sos mieszając: musztardę z oliwą i octem balsamicznym. Sałatkę nakładamy na talerz i polewamy sosem.

środa, 22 lutego 2012

Rilettes z makreli


Tym sposobem udało mi się ocalić zalegające w lodówce makrele. Przepis znalazłam przypadkiem w książce "Kulinaria francuskie" André Dominé. Rilettes z makreli wyszło pyszne, o wiele lepsze niż rilettes z łososia, które kiedyś już robiłam przy okazji cateringu.

Składniki:

-500g makreli
-2 szalotki (ja dodałam czerwoną cebulę bo nie miałam szalotek)
-50g masła
-100 ml białego wina
- 250 ml crème fraîche (czyli gęstej kwaśnej śmietany)
-
-szczypta drobno posiekanego tymianku
-szczypta czosnku w proszku
-łyżka musztardy np Dijon
-sok z połowy cytryny
-posiekany szczypiorek
-sól i świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

Wypatroszyć makrelę, odfiletować i pokroić w kostkę. Przyprawić solą i pieprzem.
Drobno posiekać szalotki i udusić je w 25g masła, dolać wina i gotować tak długo aż płyn prawie całkowicie wyparuje. Następnie dodać crème fraîche, makrelę, tymianek oraz czosnek.
Gotować na bardzo wolnym ogniu przez 30 min. Zdjąć z ognia i wymieszać z pozostałym masłem, musztardą, sokiem z cytryny i szczypiorkiem. Pozostawić do ostudzenia, przyprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać na zimno z wiejskim chlebem w formie grzanek.
Do potrawy pasuje wino Muscadet (lekkie, owocowe i musujące białe wino znad Loary).

niedziela, 19 lutego 2012

Nage de poisson au safran



Czyli ryby "pływające" w szafranowym bulionie warzywnym. Przepis znalazłam w książce "Smaki świata-Francja" Beverly Leblanc, chyba mojej pierwszej książce o kuchni francuskiej.


Składniki:

-szczypta szafranu
-40g masła
-2 średnie cebule
-3 ząbki czosnku
-2 marchwie pokrojone wzdłuż w cienkie paseczki
-1 cukinia pokrojona w cienkie paski
-2 łodygi selera naciowego pokrojone w paseczki
-pietruszka drobo posiekana
-gałązka tymianku
-1 liść laurowy
-200ml wytrawnego białego wina
-100 ml wody
-3 łyżki śmietanki kremówki
-6 kawałków różnych świeżych ryb np.: dorsz, łosoś,
-sól i pieprz
-szczypiorek posiekany

Przygotowanie:

Posiekaną cebulę i czosnek wrzucamy na roztopione masło w rondlu o grubym dnie. Dodajemy warzywa pokrojone w ciekie paski : marchew, cukinię i seler naciowy. Smażymy na średnim ogniu przez ok 10-15 min, aż warzywa zmiękną. Dorzucamy posiekaną pietruszkę, tymianek i liść laurowy. Szafran zalewamy wrzątkiem (ok 100ml) w oddzielnej misce. Zalewamy nim warzywa i wrzucamy wcześniej umyte i pozbawione ości ryby. Wlewamy wino i śmietankę. Doprawiamy solą i pieprzem, wszystko mieszamy. Podajemy w głębokich talerzach i posypujemy każdą porcję szczypiorkiem. Dodadkiem może być świeża bagietka lub ryż.



sobota, 18 lutego 2012

Mule w białym winie z serem Roquefort




Mule to jedno z moich ulubionych dań kuchni francuskiej. Najlepsze jadłam na wakacjach we Francji w mieście Besancon, w regionie Franche-Comte. Pewnie lepiej próbować muli w regionach nadmorskich w Normandii, Bretanii lub na południu Francji, gdyż jest większe prawdopodobieństwo że będą one świeże. Jednak, wielokrotnie podróżując po Francji, ani na południu ani na północy ani też w Paryżu, nie jadłam tak pysznych muli jak właśnie w małej restauracji na przedmieściach Besancon "Moules-frites". Z menu można było wybrać przede wszystkim mule w różnych smakach podawane z frytkami belgijskimi. Najlepsze z nich według mnie, były właśnie z serem Roquefort.

Składniki:

-1,5-2 kg żywych muli
-3 posiekane szalotki
-2 łyżki oliwy z oliwek
-odrobina masła
-400ml wytrawnego białego wina
-100ml śmietanki kremówki
-100g sera Roquefort (lub innego pleśniowego)
-świeża pietruszka, drobno posiekana

Przygotowanie:

Dokładnie oczyszczamy muszle i wyrzucamy te popękane lub otwarte. Rozgrzewamy oliwę i masło w dużym rondlu o grubym dnie. Dorzucamy szalotkę podsmażamy. Wlewamy śmietankę zagotowujemy. Wrzucamy pokruszony ser, mieszamy. Gdy ser się rozpuści wlewamy wino. Do rondla wrzucamy mule i wszystko mieszamy. Wrzucamy posiekaną pietruszkę, mieszamy. Zmniejszamy ogień i przykrywamy rondel przykrywką. Zostawiamy na ok 4 min, mieszając co jakiś czas. Gdy wszystkie mule się otworzą, przekładamy je do dużej miski i pozbywamy się tych które pozostały zamknięte. Doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy natką pietruszki. Podajemy ze świeżym chlebem, bagietką lub frytkami





poniedziałek, 13 lutego 2012

Rainbow sushi


Moja ostatnia fascynacja tęczowymi kolorami, poza zmianą koloru włosów na niebieski, ujawniła się również w kuchni.

Składniki:

-ryż do sushi 500g
-7 łyżek octu ryżowego
-1 łyżka sosu sojowego
-do 3 łyżek cukru
-6 liści nori do sushi
-2 dojrzałe awokado
-ogórek świeży
-paluszki krabowe
-surowa marchewka pokrojona w cienkie paski
-wędzony łosoś
-tuńczyk surowy
-pasta wasabi
-marynowany imbir

Przygotowanie:

Ryż gotujemy na godzinę przed przygotowaniem sushi. Należy go dokładnie wypłukać, a następnie zalać wodą (sklanka ryżu na 1,2 szklanki wody). Gotujemy aż woda zacznie wrzeć i zostawiamy go na mniejszym ogniu na 10 min pod przykryciem. Ugotowany ryż odstawiamy na 10-15 min pod przykrywką. Potem zdejmujemy pokrywkę i czekamy aż całkowicie ostygnie, wtedy dodajemy ocet ryżowy wymieszany z sosem sojowym i cukrem. Dokładnie mieszamy ryż. Kładziemy listek nori na macie bambusowej wyłożonej folią spożywczą. Układamy na nim ryż i przewracamy a drugą stronę. Na środku (po drugiej stronie) nakładamy pokrojone w cienkie paski paluszki krabowe, awokado, ogórka i marchewkę(lub inne składniki wg. upodobań) i zwijamy w rulonik za pomocą maty, jednocześnie odklejając folię ze spodu. Za pomocą folii formujemy z naszego rulonu jakby poprzeczny sześcian, a następnie nakładamy na niego, na
zmianę cienkie plasterki łososia-awokado-tuńczyka-awokado-łososia-awokado-tuńczyka i ugniatamy za pomocą folii. Na koniec kroimy w poprzek na małe kawałki.

Trochę to skomlikowane by dokładnie opisać, dlatego najłatwiej będzie załączę linka z instrukcją: http://www.youtube.com/watch?v=md02KeSokSk




piątek, 10 lutego 2012

Karaibskie ciasteczka krabowe

Składniki:
-1 ziemniak ugotowany
-4 szalotki/2 cebule posiekane
-1 ząbek czosnku posiekany
-250g mięsa z kraba
-1 łyżeczka musztardy dijon
-1 papryczka chili posiekana, bez pestek
-tymianek świeży
-bazylia świeża
-kolendra
-1 jajko
-mąka(do obtoczenia ciasteczek)
-1 łyżka oliwy
-olej do smażenia
-1 limonka/cytryna

Przygotowanie:
Ziemniaka rozgniatamy i mieszamy z mięsem z kraba, dodajemy cebulę, czosnek, chili, musztardę, oliwę oraz zioła. Wszystko ponownie dokładnie mieszamy i wstawiamy na 30 minut do lodówki. Mąkę wysypujemy na talerz. Z pasty krabowej formujemy niewielkie kulki i obtaczamy je w mące. Rozgrzewamy olej na dużym ogniu i smażymy w nim kuleczki. Kiedy się zarumienią odwracamy na drugą stronę, a następnie wykładamy je na ręczniku papierowym aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Układamy ciasteczka na półmisku, przybieramy ósemkami cytryny.

sobota, 4 lutego 2012

Kaczka w sosie wiśniowym z porto


Składniki:
-kaczka cała ok 2kg
- 2 szalotki
- 400 ml porto
- 500g wiśni
- 3 łyżki konfitury wiśniowej
- tymianek, majeranek

Przygotowanie:
Kaczkę dokładnie myjemy i sprawiamy. Nacieramy ją ziołami, solą i pieprzem z odrobiną oliwy. Wkładamy kaczkę do dużej brytwanki, podlewamy 100 ml porto. Stawiamy na średnim ogniu na ok 2 godz, od czasu do czasu polewając porto, aby pozoztała soczysta. W międzyczasie podsmarzamy drobno posiekaną szalotkę na odrobinie masła. Gdy szalotka się zeszkli dodajemy wiśnie, wlewamy 200ml porto, dodajemy konfiturę i mieszamy. Pozostawiamy na małym ogniu tak aby sos odparował wodę i trochę się zagęścił. Gdy kaczka będzie miękka w środku, odkrywamy pokrywkę od brytwanki i wstawiamy ją do piekarnika na 20 minut w temp. 200 stopni.
Po upieczeniu kroimy kaczkę na części. Każdą porcję podajemy z sosem wiśniowym i dodadkami wedle upodobań.


Serduszka-brownies z kawałkami białej czekolady



Składniki:
-80 g masła
-150 g gorzkiej czekolady
-100 g brązowego cukru
-2 jajka
-1 łyżeczka ekstraktu z waniliowego lub innego
-100 g mąki pszennej
-2 łyżki kakao
- 2 łyżki kawy z ekspresu
-50 g białej czekolady, pokruszonej


Przygotowanie:
Rozpuszczamy gorzką czekoladę w rondelku na małym ogniu, dodajemy masło i mieszamy, odstawiamy do przestygnięcia. Wbijamy jajka do miski, dodajemy ekstrakt waniliowy oraz cukier, miksujemy na gładką masę. W oddzielnej misce mieszamy mąkę i kakao. Dodajemy masę z jajkami do suchych składników, miksujemy. Wlewamy rozpuszczoną czekoladę, dodajemy 2 łyżki espresso i miksujemy wszystko na gładką masę. Dorzucamy pokruszoną białą czekoladę i mieszamy. Formę do pieczenia w kształcie serduszek smarujemy masłem, wypełniamy czekoladową masą. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na ok 20 min. Po upieczeniu odstawiamy formę do ostygnięcia, a następnie wyjmujemy serduszka i lekko posypujemy cukrem pudrem.






piątek, 3 lutego 2012

Dorsz pod pierzynką z purée z groszku i sosem tatarskim







Tym razem inspiracja Jamie Oliverem i jego książką JAMIE'S 30-MINUTE MEALS.
Można by jednak powiedzieć, że moja wersja pewnie sporo się różni od tej z książki, gdyż nie zanotowałam całego przepisu, jedynie główne składniki, bez ilości. Zatem wykonanie było trochę na wyczucie, natomiast, muszę przyznać, że efekt okazał się przyzwoity.

Składniki:

RYBA
-filety z dorsza ok 600g w sumie
-chleb wiejski z chrupiącą skórką
-2 ząbki czosnku
-słoiczek anchois
-100g suszonych pomidorów
-garść świeżej bazylii
-2 małe papryczki chilli
-2 łyżki startego parmezanu
-3 łyżki soku z cytryny
-1 łyżka octu balsamicznego
-kilka gałązek tymianku i rozmarynu

PURÉE
-400g groszku mrożonego
- mięta świeża, kilka listków
SOS
-150g koriszonów mini
-1 łyżka kaparów
- pietruszka posiekana
- anchois pół słoiczka
-1 łyżka soku z cytryny
-2 łyżki majonezu
- 3 łyżki jogurtu greckiego

Przygotowanie:

Myjemy dokładnie filety z dorsza, solimy, pieprzymy i wstawiamy do piekarnika na ok 15 min w temp 180 st. W tym czasie miksujemy wszystkie pozostałe składniki na rybę. Ugotowany groszek w garnku miksujemy blenderem na purée razem z miętą, solimy i pieprzymy. Gdy ryba trochę się podpiecze, nakładamy zmiksowaną wcześniej papke i układamy płasko na filetach dorsza. Pozostawiamy w piekarniku jeszcze 10 min w 200 st. Aby przyrządzić sos należy po prostu zmiksować wszystkie składniki i wstawić do lodówki przed podaiem na ok 10 min. Dorsza podajemy na talerzu, w towarzystwie purée, roszponki skropionej oliwą i cytryną oraz odrobiny sosu tatarskiego. Świetnie komponuje się ze schłodzonym białym winem (np typu Vin d'Alsace szczepów Pinot Gris)*.